Cmentarz Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r. (“Nowy” Cmentarz)

Historia

Jest to jeden z dwóch cmentarzy w Radzyminie. Znajduje się przy wjeździe do Radzymina, przy ulicy Jana Pawła II i jest oddalony ok.2,5 km od kościoła. Ma powierzchnię ok. 5 hektarów. Jest on bardzo ważnym miejscem historycznym, ponieważ znajdują się tutaj zbiorowe mogiły żołnierzy polskich poległych w bitwie pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku, bratnia mogiła 127 żołnierzy polskich 1939 roku oraz groby żołnierzy organizacji konspiracyjnych z lat wojny 1939 – 1944. Na cmentarzu znajduje się Kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, pamiątkowymi tablicami i urnami z ziemią z Katynia oraz z cmentarzy żołnierzy polskich 1920 roku w Grodnie, Nowogródku i Wołkowysku. Na bramie cmentarnej i mogiłach można zobaczyć tablice poświęcone żołnierzom pułków walczących o Radzymin. Cmentarz ten 13 czerwca 1999 roku nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.

Administracja

Aktualnie zarówno Cmentarzem Starym jak i Nowym administruje Zarząd Cmentarza. W skład zarządu wchodzą: Proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie oraz Proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie.

Regulamin Cmentarzy Radzymińskich

Zachęcamy do zapoznania się z obowiązującym Regulaminem Cmentarzy Radzymińskich

(Plik PDF – 395 KB)

Grabarz – Pan P. Tomasz Orłowski – tel.: 602 805 090

Godziny otwarcia Cmentarza

1 kwiecień – 30 wrzesień 7.00 – 21.00
1 październik – 31 marzec 8.00 – do zmierzchu

Główne uroczystości na Cmentarzu

13 czerwiec godz. 18.13 Msza święta w rocznicę wizyty papieża  św. Jana Pawła II w Radzyminie, sprawowana w godzinie przylotu Ojca Świętego.

15 sierpień godz. 17.00 Msza święta w rocznicę Bitwy Warszawskiej z udziałem najwyższych władz państwowych oraz Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

1 listopada godz. 11.00 lub 14.00 Msza święta w Uroczystość Wszystkich Świętych

2 listopada godz. 11.00 lub 14.00 Msza święta w Dzień Zaduszny