Podziel się:

Sakrament Małżeństwa

  1. Narzeczeni muszą ukończyć kurs przedmałżeński. Warto o tym pomyśleć wcześniej, ponieważ kurs rozłożony jest w czasie. Jest to najczęściej cykl dziesięciu spotkań w odstępie tygodniowym. W naszej parafii w ciągu roku są trzy edycje kursu. Rozpoczyna się on we wrześniu, styczniu i kwietniu. Spotkania odbywają się w domu parafialnym w niedziele o godz. 830. Zapisy odbywają się na pierwszym spotkaniu.
  2. Kursy przedmałżeńskie odbywają się z reguły przy każdej większej parafii oraz przy duszpasterstwach akademickich.
  3. Narzeczeni (wystarczy jedno z nich) zgłasza się do kancelarii w celu ustalenia daty ślubu. Jest to możliwe po 1 października kończącego się roku (np. na 2015 rok przyjmujemy śluby po 01.10 2014r.).

Trzy miesiące przed ślubem

  1. Narzeczeni zgłaszają się obydwoje trzy miesiące przed ślubem do kancelarii parafialnej w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego. Powinni przynieść ze sobą następujące dokumenty:
    – Metryki chrztu ( jeśli byli chrzczeni poza naszą parafią)
    – Zaświadczenia o ukończonym kursie przedmałżeńskim
    – Jeśli narzeczeni obydwoje są spoza parafii muszą przynieść z parafii jego lub jej dokument zwany substytucją.
    – Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego w przypadku ślubu konkordatowego, czyli takiego, który pociąga za sobą skutki prawne. (Narzeczeni zgłaszają się do USC właściwego dla jednej ze stron. UWAGA!!! – DOKUMENTY TE WAŻNE SĄ 90 DNI OD DATY WYDANIA)
  2. Przy spisaniu Protokołu przedmałżeńskiego spisywane są tzw. zapowiedzi. Jeśli któraś ze stron jest spoza parafii, ksiądz w kancelarii wystawi dokument z prośbą o wygłoszenie zapowiedzi w jego/jej parafii.
  3. Po spisaniu Protokołu przedmałżeńskiego, narzeczeni powinni odbyć pierwszą spowiedź przedślubną . Drugą należy odbyć w tygodniu przed ślubem. Na początku spowiedzi zaznaczamy , że jest to spowiedź przedślubna, a na zakończenie prosimy księdza o podpis.

W tygodniu przed ślubem

Narzeczeni, oboje zgłaszają się do kancelarii parafii w celu spisania aktu ślubu.