Rok Jubileuszowy 2025

Jubileusz to czas wielkiej łaski i wzrostu dla Kościoła. Jest to okazja dla wiernych, aby odnowić swoją wiarę i rozpocząć nowe życie. Każdy, który po wypełnieniu wszystkich przewidzianych prawem warunków uzyskania odpustu przejdzie przez jedne ze Świętych Drzwi podczas Jubileuszu, uzyskuje odpust zupełny, czyli darowanie kar za popełnione wcześniej grzechy.

Jubileuszowe dziękczynienie ma skłonić wiernych do lepszego poznania natury i misji Kościoła prowadzonego przez Ducha Świętego, który czyni z nas „świątynię Boga żywego”.

Pożądanym duszpastersko efektem Roku Jubileuszowego, w duchu synodalnym, jest większe zaangażowanie diecezjan w życie i misję Kościoła, a szczególnie w życie parafii, które są podstawowymi wspólnotami.

Kościoły jubileuszowe naszej diecezji to:

  1. Legionowo, par. św. Jana Kantego
  2. Mińsk Mazowiecki, par. św. Antoniego z Padwy
  3. Otwock-Kresy, par. Matki Bożej Królowej Polski
  4. Radzymin, par. Przemienienia Pańskiego
  5. Warszawa-Białołęka, par. NMP Matki Pięknej Miłości
  6. Warszawa-Bródno, par. św. Włodzimierza
  7. Warszawa-Grochów, par. św. o. Pio
  8. Warszawa-Praga, par. katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana
  9. Warszawa-Rembertów, par. Matki Bożej Zwycięskiej
  10. Warszawa-Zerzeń, par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
  11. Wołomin, par. Matki Bożej Częstochowskiej
  12. Ząbki, par. Miłosierdzia Bożego

Kościoły jubileuszowe są ważnym symbolem Jubileuszu, właśnie dlatego, że oferują wiernym możliwość: pojednania się z Bogiem i Kościołem oraz otrzymania łaski przebaczenia.

Wierni nawiedzający kościół jubileuszowy(e)  mogą uzyskać odpust zupełny pod poniższymi warunkami:

  • pobożne nawiedzenie wybranego kościoła jubileuszowego,
  • wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu,
  • modlitwa zgodnie z intencjami Papieża Franciszka,
  • indywidualna adoracja eucharystyczna Pana Jezusa ukrytego w tabernakulum lub obecnego na ołtarzu w monstrancji,
  • odmówienie modlitw: „Ojcze nasz”, „Wyznania wiary” w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i modlitwy do Maryi, Matki Bożej.

Wierni niemogący nawiedzić kościoła:

Wierni, którzy z ważnych powodów (przede wszystkim siostry i mnisi klauzurowi, osoby starsze, chorzy, osadzeni w więzieniach, a także ci, którzy w szpitalu lub w innych miejscach opieki, stale posługują chorym), nie mogą nawiedzić kościoła jubileuszowego, uzyskają odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeżeli zjednoczeni duchowo z wiernymi obecnymi, zwłaszcza w momentach, w których słowa Ojca Świętego lub biskupów diecezjalnych są przekazywane za pośrednictwem środków komunikacji medialnej, w swoim domu lub tam, gdzie powstrzymuje ich przeszkoda, odmówią: „Ojcze nasz”, „Wyznanie wiary” w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując swoje cierpienia lub życiowe trudności.

W trakcie całego roku jubileuszowego można ofiarować dowolną liczbę odpustów w konkretnej intencji, także w intencji dusz czyśćcowych.

  • Zachęcamy i przypominamy, że spowiedź jest 15 minut przed Mszą świętą.
  • Codziennie po Mszy o godz. 7.00 i o godz. 17.30.(prócz piątków Wielkiego Postu) jest półgodzinne wystawienie Najświętszego Sakramentu. Zapraszamy do adoracji.

Normy odpustu zupełnego

ROK JUBILEUSZOWY

Zgodnie z normami Penitencjarii Apostolskiej dar odpustu zupełnego dla siebie lub zmarłego będą mogli otrzymać wszyscy wierni pod określonymi warunkami.

Te warunki są następujące: 

  • 1. trwanie w stanie łaski uświęcającej i wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po przystąpieniu w czasie Roku Jubileuszowego do sakramentu pokuty i pojednania i przyjęciu Komunii Świętej oraz modlitwa zgodnie z intencjami papieża – czyli zwykłe warunki uzyskania odpustu zupełnego
  • 2. spełnienie jednego z trzech warunków dodatkowych wyznaczonych z okazji roku jubileuszowego:
    a)  udanie się na pielgrzymkę do dowolnego Świętego miejsca jubileuszowego i udział w celebracji Mszy św. lub innym nabożeństwie liturgicznym. 
    b) nawiedzenie kościoła lub miejsca jubileuszowego połączone z chwilą adoracji eucharystycznej lub pobożnym rozmyślaniem, zakończonych modlitwą „Ojcze nasz”, wyznaniem wiary i modlitwą do Najświętszej Maryi Panny.
    c) wykonanie dzieła miłosierdzia i pokuty, czyli udział w misjach, rekolekcjach lub spotkaniach formacyjnych, odwiedzenie i poświęcenie czasu braciom znajdującym się w potrzebie, w trudnej sytuacji (chorym, więźniom, samotnym, osobom starszym i niepełnosprawnym) oraz każde działanie wyrażające ducha pokuty (np. post czy wstrzemięźliwość, uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy).

Drogą do uzyskania odpustu są też czyny pokutne: piątkowy post albo dzień bez błahych rozrywek, a także post od urządzeń wirtualnych. Czynem jest też jałmużna na rzecz ubogich i działanie na rzecz ochrony życia na wszystkich jego etapach, na rzecz dzieci, młodzieży i starców. 

Dar odpustu będzie można uzyskać w ciągu dnia dwukrotnie, zachowując powyższe warunki, jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu za zmarłego, co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii Świętej podczas Mszy św.

Wierni, którzy nie będą mogli uczestniczyć z ważnych powodów w uroczystych nabożeństwach, pielgrzymkach i pobożnym nawiedzeniu, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy na tych samych warunkach, jeśli odmówią we własnym domu lub w miejscu, gdzie przebywają z przyczyn niezależnych od nich, modlitwę Ojcze nasz, Wyznanie wiary
w jakiejkolwiek dopuszczonej formie i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego, ofiarowując swoje cierpienia lub trudności życiowe. 

Z ważnych powodów: (przede wszystkim siostry i mnisi klauzurowi, osoby starsze, chorzy, osadzeni w więzieniach, a także ci, którzy w szpitalu lub w innych miejscach opieki stale posługują chorym).

Czy muszę być do spowiedzi tego samego dnia kiedy chcę uzyskać odpust?
Normy przepisów prawa kanonicznego stanowią, że spowiedź wiernego zabiegającego
o dostąpienie odpustu zupełnego może odbyć się w różnych dniach przed wykonaniem dzieła obdarzonego odpustem lub po jego wykonaniu. A mianowicie, spowiedź może być nie wcześniej niż osiem dni przed dopełnieniem czynu obdarzonego odpustem i nie później niż osiem dni po dopełnieniu tego czynu.

A co z komunią świętą? 

Norma 8 konst. Indulgentiarum Doctrina określa czas przyjęcia Komunii świętej, w różnych dniach przed wypełnieniem czynu odpustowego lub po jego wypełnieniu, co przez analogię
z kan. 931 § 1 KPK poprzedniego kodeksu z 1917 r. może nastąpić w przeddzień dopełnienia czynu obdarzonego odpustem i w ciągu siedmiu dni po dopełnieniu tego czynu. 

Jednak zaleca się, aby wierny zabiegający o dostąpienie odpustu zupełnego przyjął Komunię świętą w dniu, w którym wykonuje czyn obdarzony odpustem. 

Rok Jubileuszowy będzie miał sens, jeśli zostanie złączony z nawróceniem, pokutą
i pojednaniem z Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że odpust polega nie tyle na pojechaniu ile na pojednaniu. 

Powrót na góre strony - przycisk przewijania